Resources

 

Division Discipline Group
Chairs 2020-2021

 

Agriculture TrAC

Subjects: AGBUS, AGEGR, AH SC, HORT, N R, PLANT

Ag Business, Ag Engineering, Horticulture, & Natural Resources Sean Alford

Arts, Humanities, and Multimedia TrAC

Subjects: ART, CIVIL, CUL ART, DANCE, DRAMA, FASHION, GRART, HUM, ID, LIBRY, MCOM, MUSIC, PHILO, PHOTO, RTV, RELGN

Art Jennifer Barrows*/Gary Carlos
Culinary Arts, Fashion & Interior Design Leslie Asfour
Drama & Dance Kevin Bautch*/Valerie Gnassounou
Humanities, Philosophy, & Religion William Ferraiolo
Multimedia Tara Cuslidge-Staiano
Music Aaron Garner
Library Loren Valterza

Business and Law TrAC

Subjects: BUS, BIM, CSA, ECON, LAW

Business & Business Information Management Johnathan Cardiel* Kathy Huff
Economics Cirian Villavicencio

Communication and Languages TrAC

Subjects: CHIN, COM ST, DV ED, ENG, ESL, FREN, GERM, ITAL, JAPAN, READING, SL, SPAN

Communication Studies Steve Graham*/Nicole Sandoval
English / DV ED Sarah Antinora
ESL Amber Wolak
Modern Languages Charlene Nunes
Reading Sarah Antinora

Counseling and Special Services

Subjects: ALTW, COUN, LS

Counseling Stacey Bagnasco

Health and Fitness TrAC

Subjects: ATH, COMM DIS, FCS, H ED, H S, NURS, NURSADN, NURSPT, PEACTIV, PETHEORY, RAD

Athletics, PE, & Health Education Richard Ressa
Nursing, Family & Health Sciences Lori Riley-Weigel*/Nicole Porter

Science, Engineering, Computer Science, and Math TrAC

Subjects: ASTRO, BIOL, CHEM, CS, CSN, CSP, CSW, ENGR, GEOG, GEOL, MATH, PHSCI, PHYSC

Biology Paul Ustach
Chemistry Phillip Reedy
Computer Science Patrick McClanahan
Earth Sciences & Physics Gina Frost
Engineering *reports to Danell Bennett Howser/Kamran Sedighi*
Mathematics Suzanne Lindborg

Social Science, Education, and Public Service TrAC

Subjects: A J, ANTHR, CDEV, EDUC, FKC, HIST, POLSC, PSYCH, SOCIO

A J David Main*/David Terry
Anthro / Socio Harry Mersmann
Child Development / ECE & Education Angela Beyer
History Evan Wade
Political Science Cirian Villavicencio
Psychology Karen Lee*/Annaliza Lagrutta

Technical Careers and Trades TrAC

Subjects: ARCH, AUTOBODY, AUTOMECH, AUTO, CAT, CNT, A-CON, DIESL, ELEC, A-ELE, E M, ELECT, E TECH, HVACR, INDUS, A-IND, MACH, A-MEC, WELDING

Automotive Alberto Luna
Building, Electrical, and Machine Technology Bennett Howser/Kamran Sedighi*
CAT & Industrial Technology Sean Alford

*CurricUNET Approval Role for Groups w/Co-Chairs.